Titanyum Dioksit (E171) Avrupa’da Yasaklandı

Bu yazıyı paylaş:
Titanyum Dioksit (E171) Avrupa'da Yasaklandı

Titanyum Dioksit’in (E171) gıdalarda kullanımı Avrupa’da yasaklandı. Avrupa komisyonunun 18 Ocak 2022 tarihli yayını ile (L11), gıdalarda renklendirme amaçlı kullanılan Titanyum Dioksit (E 171) artık kullanılamayacak. Yasak, Avrupa Birliği üye ülkelerini kapsıyor.

2021 yılının Mayıs ayında EFSA, Titanyum Dioksit (Titanium Dioxide – TiO2) için “Güvenli değil” değerlendirmesi yapmıştı. Bununla ilgili detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz: EFSA’nın Titanyum Dioksit (E171) Değerlendirmesi

Bu doğrultuda, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayınlanan 14 Ocak 2021 tarihli EU 2022/63 no.lu regülasyon, gıda katkı maddeleri regülasyonunda (EC 1333/2008), titanyum dioksit ile ilgili değişikliği düzenliyor.

EU Official Journal Titanium Dioxide

Değişiklikler

Titanyum dioksit için yapılan değişiklikler şunlardır:

  • Titanyum Dioksit (E171), Katkı Maddeleri “Grup II” listesinden çıkarıldı. (Bu listede bulunan katkı maddeleri “quantum satis” gerektiği kadar kullanılabiliyor.)
  • E 171 veya karışımları, doğrudan tüketiciye satılamaz. [Annex 2, Part A (5)]
  • Katkı maddeleri listesindeki E-171 Titanyum Dioksit** için aşağıdaki şu bilgi eklendi: **Titanyum dioksit, Bölüm D ve E’de listelenen gıda kategorilerinde onaylı değildir. Bu madde, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 2009/35/EC sayılı Direktifi uyarınca tıbbi ürünlerde kullanıldığı için B1 listesindedir.
  • Titanyum dioksit, Part E, gıda grupları listesindeki aşağıdaki başlıklarda ayrıca yer alıyordu, çıkarıldı:
    • 04.2.4.1. Meyve ve sebze preparatları (komposto hariç)
    • 09.2. İşlenmiş balık ve su ürünleri, yumuşakçalar ve kabuklular dahil
  • E555 Potasyum alüminyum silikat ile ilişkisi kaldırıldı. (Bölüm 1, Gıda katkı maddelerindeki taşıyıcılar)

Yasak Ne Zamandan İtibaren Geçerli Olacak?

Yasaklama için 6 aylık bir geçiş süresi verildi. Titantum Dioksit’in gıdalarda kullanımı için verilen son tarih 7 Ağustos 2022‘dir.

Bu tarihe kadar üretilen ürünler, son tüketim tarihine kadar piyasada bulunabilir.

Titanyum Dioksit Türkiye’de Yasaklandı mı?

Henüz değil. Ancak, Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği, EC 1333/2008 no.lu katkı maddeleri regülasyonu ile uyumlu olduğu için, yakın zamanda Türkiye’de de bir düzenleme yapılması beklenmelidir.

İLGİLİ YAZILAR  Dondurma Tebliği 2022 | Değişiklikler

Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nin içeriğini anlamakta zorlanıyorsanız bu yazı faydalı olabilir: Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği | Kılavuz Bilgiler

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın