Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Yenilendi | Değişiklikler

Bu yazıyı paylaş:
Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği 2023

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği, 13 Ekim 2023 tarihinde yenilendi. Resmi gazetede yayınlanan yönetmelik doğrultusunda, 2013 tarihli aynı isimli yönetmelik güncellenmiş oldu. Bu yazıda, yeni yönetmelikle birlikte gelen değişiklikleri, yeni hükümleri ve yasaklanan katkı maddelerini bulabilirsiniz.

Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde Değişiklikler

E171 Titanyum Dioksit Yasaklandı

E171 kodlu Titanyum Dioksit, renklendirici olarak “Bölüm B Renklendiriciler” listesinde yer alıyordu. Yeni yönetmelikle birlikte bu listeden kaldırıldı ve gıdalarda kullanımı yasaklanmış oldu.

E171 kodlu Titanyum Dioksit, Ek-2, Bölüm C, Grup II listesi olarak verilen “Quantum satis prensibine göre kullanımına izin verilen gıda renklendiricileri” listesinde yer alıyordu. Dolayıısı ile Grup II’nni yer aldığı yüm gıdalarda Titanyum Dioksit kullanımı yasaklanmış oldu.

E171 Titanyum Dioksit, 2022 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanmıştı. Bakınız: Titanyum Dioksit (E171) Avrupa’da Yasaklandı

Diğer Değişiklikler

  • E427 “Cassia gum / Sinameki gam” kullanımı, “Kavurma, döner ve kanatlı döner, ısıl işlem görmüş sucuk” için kısıtlandı.
  • Renklendiriciler, pastırma için kısıtlandı. (08.3.3. Grup II)
  • Kıvam artırıcı fonksiyonu ve su tutma özelliği olan bazı E kodlu katkı maddeleri (örneğin E401, E402, …), Döner ve kanatlı döner için kısıtlandı, (08.2)

EK-VI “Ülkemizde üretilen bazı geleneksel ürünler ve bunlarda kullanılması yasaklanan gıda katkı maddeleri” bölümünde yeni başlıklar mevcut. Yapılan değişiklikler:

GıdalarYasaklanan Gıda Katkı Maddeleri
SucukE 620–625: Glutamik asit—glutamatlar
E 626 – 635: Ribonükleotitler
Renklendiriciler
+ Emülgatörler
KavurmaTümü
TarhanaTümü
KaymakTümü
Peynir helvası, saray helvası, çekme helva, tahin helvası, yaz helvası ve benzeri ürünlerRenklendiriciler (16.)
TahinTümü
Köme, pestil, bastık, cevizli sucuk ve benzeri ürünlerTümü
BaklavaTümü

Yürürlük Tarihi

Bu Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri, 1 Nisan 2024 tarihine kadar bu yönetmelik hükümlerine uyum sağlamak zorundadır.

Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri tarafından 1 Nisan 2024 tarihinden önce piyasaya arz edilen ürünler ve bu ürünleri içeren gıdalar, raf ömrü sonuna kadar piyasada bulunabilir.

Gıda katkı maddeleri yönetmeliği hakkında özet bilgi için bu sayfayı inceleyebilirsiniz: Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği | Kılavuz Bilgiler

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın