Akrilamid | Nasıl Oluşur ve Gıdalarda Sınırı Nedir?

Akrilamid Nasıl Oluşur ve Gıdalarda Sınırı Nedir?

Akrilamid (Acrylamide), 2000’li yılların başından itibaren, gıdadaki varlığı ve oluşma mekanizması ortaya konan kimyasal bir moleküldür. Akrilamid ile ilgili çalışmaların temel sebebi, gıdalar yoluyla vücuda alınan akrilamidin, kanserojen etkisinin olduğu yönündeki bulgulardır. Aşağıda, bu konularla ilgili temel bilgileri bulabilirsiniz.

Okumaya devam et “Akrilamid | Nasıl Oluşur ve Gıdalarda Sınırı Nedir?”

Gıda Bulaşanları ve Limitleri | Aflatoksin, Ağır Metaller ve Diğerleri

Gıda Bulaşanları ve Limitleri Aflatoksin, Ağır Metal

Gıda bulaşanları, gıdaya çeşitli çevresel etkenlerle bulaşabilen veya gıdanın üretimi sırasında ortaya çıkan veya bulaşabilen maddelerdir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı Bulaşanlar Yönetmeliği, Avrupa Birliği regülasyonları ile uyumludur ve gıda bulaşanları ile ilgili maksimum limitleri belirtmektedir.

Okumaya devam et “Gıda Bulaşanları ve Limitleri | Aflatoksin, Ağır Metaller ve Diğerleri”

Zeytinyağı Etiketinde Olması Gereken Bilgiler | Yasal Şartlar

Zeytinyağı Etiketinde Olması Gereken Bilgiler

Zeytinyağı etiketinde olması gereken bilgiler ile ilgili yasal şartlar, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınlandığı mevzuat ile belirlenmiş durumda. Etiketleme yönetmeliğinin yanında, ürün tebliğleri de, zeytinyağı etiketinde zorunlu bilgilere yönelik bilgiler içeriyor. Aşağıda tüm bu detayları bulabileceksiniz.

Okumaya devam et “Zeytinyağı Etiketinde Olması Gereken Bilgiler | Yasal Şartlar”

Türkiye’nin En Büyük 20 Gıda Üretim Şirketi | 2020

Türkiye'nin En Büyük 20 Gıda Üretim Şirketi

İstanbul Sanayi Odası (İSO), her yıl, bir önceki yılın verilerine dayanarak Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu açıklamaktadır. Mayıs 2021’de, 2020 yılının büyük sanayi kuruluşları açıklanmış olup, bunların arasından “gıda ürünlerinin imalatı” kodu ile yer alan şirketler seçilmiştir. Türkiye’nin en büyük 20 gıda üretim şirketleri tablosu aşağıda gösterilmiştir.

Okumaya devam et “Türkiye’nin En Büyük 20 Gıda Üretim Şirketi | 2020”