Türkiye’nin En Büyük 30 Gıda Üretim Şirketi | 2023

Türkiye'nin En Büyük 30 Gıda Üretim Şirketi | 2023

İstanbul Sanayi Odası (İSO), her yıl, bir önceki yılın verilerine dayanarak Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu açıklamaktadır. Haziran 2024‘de, 2023 yılının büyük sanayi kuruluşları açıklanmış olup, bunların arasından “gıda ürünlerinin imalatı” kodu ile yer alan şirketler seçilmiştir. Türkiye’nin en büyük 30 gıda üretim şirketleri tablosu aşağıda gösterilmiştir.

Okumaya devam et “Türkiye’nin En Büyük 30 Gıda Üretim Şirketi | 2023”

Gıda Ambalajında “Temel Görüş Alanı” Neresidir?

Temel Görüş Alanı

Temel görüş alanı, son yayınlanan “Gıda Etiketleme ve Tükecileri Bilgilendirme Yönetmeliği” değişikliği ile daha önemli hale geldi. Gıda ambalajında temel görüş alanı (principal field of vision) için bazı bilgilerin bu alanda bulundurulması zorunlu. Yazının devamında bu konu ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Okumaya devam et “Gıda Ambalajında “Temel Görüş Alanı” Neresidir?”

Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik | 2024

Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik 2024

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde, 6 Nisan 2024 tarihli resmi gazetede yayınlanan yönetmelik ile değişiklik yapıldı. Gıda etiketleme yönetmeliğinde değişiklik, bazı tanım ve kural güncellemeleri içeriyor. Yönetmeliğin ek bölümlerinde küçük farklılıklar bulunuyor. Yazının devamında yeni kurallar ve farklar ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Okumaya devam et “Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik | 2024”

Zincir Mağazalar İçin Glutensiz Gıda Ürünü Satış Zorunluluğu Getirildi

Zincir Mağazalar İçin Glutensiz Gıda Ürünü Satış Zorunluluğu Getirildi

Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Mart 2024 tarihinde yayınlanan “Glütensiz Gıda Ürünü Satış Yükümlülüğü Getirilmesine İlişkin Tebliğ” gereğince, belirli büyüklükteki zincir mağazalarda glutensiz gıda ürünü satışı zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda, glutensiz ürün satışı yapması gereken zincir mağazalar için şartlar aşağıda belirtilmektedir.

Okumaya devam et “Zincir Mağazalar İçin Glutensiz Gıda Ürünü Satış Zorunluluğu Getirildi”