Okul Kantinlerinde Satılabilecek Gıda Listesi | 2022

Okul Kantinlerinde Satılabilecek Gıda Listesi

Okul kantinlerinde satılabilecek gıdalarla ilgili olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı 22 Ekim 2020 tarihinde “Okul Gıdası Hakkında Tebliğ”i yayınlamış ve satışı yapılabilecek gıdalar için üretici firmalara “onay alma” zorunluluğu getirmişti. Bu tarihten itibaren, üretici firmalar, gerekli şartları sağlayan ürünleri için onay almaya başladılar. Bu yazıda, onaylanmış ve okul kantini için uygun ürünleri görebilirsiniz.

Okumaya devam et “Okul Kantinlerinde Satılabilecek Gıda Listesi | 2022”

Tropan ve Pyrrolizidine Alkaloidler | Gıdalarda Limitleri

Tropan ve Pyrrolizidine Alkaloidler

Tropan ve Pyrrolizidine Alkaloidler, bazı bitki türlerinde doğal olarak üretilen ikincil metabolitlerdir. Tropan ve Pyrrolizidine Alkaloidler, genotoksik ve kanserojen özellikleri nedeniyle gıda ve yemlerde istenmeyen maddeler olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, çeşitli bitki ve tahıl türlerine bulaşma olasılıkları nedeniyle, Avrupa Birliği regülasyonları ile yasal limitler getirilmiştir. Bu yazıda Tropan ve Pyrrolizidine Alkaloidler için, riskli tüketim ürünlerinde sınır değerleri bulabilirsiniz. Detaylar ve güncel bilgiler için, kaynaklar bölümünde verilen yönetmelikleri inceleyiniz.

Okumaya devam et “Tropan ve Pyrrolizidine Alkaloidler | Gıdalarda Limitleri”

Okratoksin A İçin Avrupa’da Yeni Limitler Belirlendi

Okratoksin A Limitleri, Ochratoxin A

Avrupa Birliği Komisyonu, 8 Ağustos 2022 tarihinde yayınladığı regülasyon ile, bazı gıdalara Okratoksin A limiti getirirken, bazı gıdalarda limitleri düşürdü. (EU) 2022/1370 no.lu bu regülasyon, Gıda Bulaşanları ile ilgili regülasyonun (1881/2006 ) “Okratoksin A” bölümünü yeniden düzenliyor.

Okumaya devam et “Okratoksin A İçin Avrupa’da Yeni Limitler Belirlendi”

BRC Gıda Versiyon 9 | Değişiklikler ve Yeni Maddeler

BRC Gıda Versiyon 9 Yeni Standart

BRC GS Gıda Güvenliği Standardı 9. versiyonu, 1 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı. BRC standardardının bu en son sürümünde, birçok yeni madde ve mevcut maddeler içindeki değişiklikler dikkati çekiyor. Yeni standarta geçiş için 6 aylık bir süre veriliyor. Bu süre içerisinde kuruluşlar, gerekli eğitimler alabilir ve yeni maddelere ve değişikliklere göre hazırlıklarını yapabilir. Bu yazıda, BRC Gıda Versiyon 9 ile birlikte gelen değişikliklerin ve farkların özetini bulabilirsiniz.

Okumaya devam et “BRC Gıda Versiyon 9 | Değişiklikler ve Yeni Maddeler”