Gıda Kaybı ve Gıda Atıkları | Politika ve Hedefler

Gıda Kaybı ve Gıda Atıkları

Gıda kaybı ve gıda atıkları konusu, gıda güvenliği standartlarından olan FSSC 22000 Versiyon 6 ile birlikte gündemimize girdi. FSSC 22000 standardının yeni versiyonunda, ek gereklilikler bölümünde gıda kaybı ve gıda atıkları ile ilgili gereklilikler getirilmiş durumda. Bu yazıda, gıda kaybı ve atıkları ile ilgili tanımlara ve standardın beklentilerine yer veriyoruz.

Okumaya devam et “Gıda Kaybı ve Gıda Atıkları | Politika ve Hedefler”

Poisoned | Belgesel – Yemeğinizi Zehir Eden Gerçekler

Poisoned Belgesel - Yemeğinizi Zehir Eden Gerçekler

Poisoned – Yemeğinizi Zehir Eden Kirli Gerçekler (The Dirty Truth About Your Food) belgeseli, Netflix platformunda 2 Ağustos 2023 tarihinde gösterime girdi. Poisoned Belgesel konusu ise, Amerika Birleşik Devletleri’nde, geçmişte yaşanan gıda kaynaklı ölümcül salgınlar. Salmonella, E .Coli gibi hastalık yapıcı bakterilerin neden olduğu salgınlar ölümcül olabiliyor.

Okumaya devam et “Poisoned | Belgesel – Yemeğinizi Zehir Eden Gerçekler”

FDA, 3. Taraf Gıda Güvenliği Standartlarını Değerlendirdi

FDA, 3. Taraf Gıda Güvenliği Standartlarını Değerlendirdi

FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi), özel üçüncü taraf gıda güvenliği denetim standartlarının, mevcut FDA düzenlemeleriyle uyumluluğunu değerlendirmek için oluşturduğu gönüllü pilot programı sonuçlandırdı. Bu çalışma sonucuna göre 4 gıda güvenliği standardının, FDA regülasyonlarına (Gıda Güvenliği Modernizasyon Yasasını – FSMA) uyum gösterdiği belirtildi.

Okumaya devam et “FDA, 3. Taraf Gıda Güvenliği Standartlarını Değerlendirdi”

Gıdalarda Sağlık Beyanı Denetimi Hakkında Yönetmelik Yayınlandı | 2023

Gıdalarda Sağlık Beyanı Denetimi Hakkında Yönetmelik

Sağlık Beyanı Denetimi Hakkında Yönetmelik, 13 Haziran 2023 tarihli resmi gazetede yayınlandı. Bu yönetmelik, 2013 yılında yayınlanmış olan “Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmeliği” geçersiz kılıyor. Gıdalarda sağlık beyanı denetimi ile ilgili olarak sağlık beyanı kullanımını içeren Sağlık Beyanı Kullanımı Hakkında Yönetmelik 20 Nisan 2023 tarihinde yayınlanmıştı.

Okumaya devam et “Gıdalarda Sağlık Beyanı Denetimi Hakkında Yönetmelik Yayınlandı | 2023”

Gıdalarda Pestisit Kalıntısı Raporu Yayınlandı | EFSA 2023

Gıdalarda Pestisit Kalıntısı Raporu EFSA

EFSA (European Food Safety Authority) Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, 26 Nisan 2023 tarihinde, gıda ürünlerinde pestisit kalıntısı analiz sonuçlarını içeren raporunu yayınladı. Gıdalarda pestisit kalıntısı raporu, 2021 yılında Avrupa’da satılan 13845 adet örnek üzerinden bir değerlendirme sunuyor. Bu çalışma her 3 yılda bir yapılıyor.

Okumaya devam et “Gıdalarda Pestisit Kalıntısı Raporu Yayınlandı | EFSA 2023”

Gıda ve Takviye Edici Gıdalarda Sağlık Beyanı Kullanımı Yönetmeliği | 2023

Sağlık Beyanı Gıda ve Takviye Edici Gıdalar

“Gıda ve Takviye Edici Gıdalarda Sağlık Beyanı Kullanımı Hakkında Yönetmelik”, 20 Nisan 2023 tarihli resmi gazetede yayınlandı. Sağlık beyanı konusu, daha önce 2017 yılında yayınlanmış olan Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nde yer alıyordu. Sağlık beyanları ayrılarak beslenme beyanlarından ayrı bir yönetmelik haline getirildi.

Okumaya devam et “Gıda ve Takviye Edici Gıdalarda Sağlık Beyanı Kullanımı Yönetmeliği | 2023”