İngiltere | Doğrudan Satışı Yapılan Hazır Ambalajlı Ürünlerde Alerjen Bildirimi Zorunlu Oldu

Doğrudan Satışı Yapılan Hazır Ambalajlı Ürünlerde Alerjen Bildirimi

Doğrudan satışı yapılan hazır ambalajlı ürünlerde alerjen bildirimi, 1 Ekim 2021 tarihi itibariye zorunlu hale geldi (PPDS – PrePacked for Direct Sale). Zorunlu uygulama Birleşik Krallık (UK) bünyesinde bulunan Galler, İngiltere ve Kuzey İrlanda’da başladı. Natasha Kanunu olarak da anılıyor. Uygulamanın detayları 2019 yılında duyurulmuş ve geçiş süresi verilmişti. Aşağıda konunun detayını bulabilirsiniz.

Okumaya devam et “İngiltere | Doğrudan Satışı Yapılan Hazır Ambalajlı Ürünlerde Alerjen Bildirimi Zorunlu Oldu”

Bazı Aroma Verici Maddelerin Yasaklanmasına Dair Yönetmelik

Bazı Aroma Verici Maddelerin Yasaklanmasına Dair Yönetmelik

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan “Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında, 5 adet aroma verici maddenin piyasaya arzına, gıdalarda kullanımına ve ithalatına kısıtlama getirildi.

Okumaya devam et “Bazı Aroma Verici Maddelerin Yasaklanmasına Dair Yönetmelik”

Enerji İçecekleri | Yasal Şartlar ve Etiketleme Gereklilikleri

Enerji İçecekleri Yasal Şartlar ve Etiketleme Gereklilikleri

Enerji içecekleri, içerdiği enerji verici ve uyarıcı maddeler ile tüketicide uyarıcı etki gösteren içeceklerin genel adıdır. Enerji içecekleri ile ilgili yasal konular, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı Enerji İçecekleri Tebliği’nde belirtilmektedir. Aşağıda, bu yasal gereklilikler ve etiketleme kuralları ile ilgili bazı detayları bulabilirsiniz.

Okumaya devam et “Enerji İçecekleri | Yasal Şartlar ve Etiketleme Gereklilikleri”