EFSA’nın Titanyum Dioksit (E171) Değerlendirmesi: “Güvenli Değil”

Bu yazıyı paylaş:
EFSA Titanyum Dioksit E171

EFSA (European Food Safety Authority – Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi), 6 Mayıs 2021 tarihinde yayınladığı raporda, E171 kodlu Titanyum Dioksit ile ilgili görüşünü güncelledi. EFSA, Titanyum Dioksit’in gıda katkı maddesi olarak kullanıldığında artık güvenli olmadığını belirtti.

EFSA, konu ile ilgili olarak 130 sayfalık bilimsel görüşünü sundu. Aşağıda, yine EFSA’nın yayınladığı özet bilgileri bulabilirsiniz.

Güncelleme: 18.01.2022 Titanyum Dioksit (E171) Avrupa’da Yasaklandı

Titanyum Dioksit (Titanium Dioxide – TiO2) Nedir?

Titanyum Dioksit, gıdalarda renklendirme amacıyla kullanılan bir katkı maddesidir. Teknolojik fonksiyonu, gıdanın mevcut rengini korumak, görsel olarak daha çekici hale getirmek veya renksiz bir gıdaya renk vermek olabilir. Titanyum dioksit ayrıca kozmetiklerde, boyalarda ve ilaçlarda bulunur.

Titanyum Dioksit Hangi Gıdalarda Kullanılıyor?

Titanyum Dioksit, unlu mamuller, çorbalar, soslar, işlenmiş kuruyemişler gibi gıdalarda bulunabiliyor.

(Tüm kullanım alanları için, Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nin ekinde, Grup 2’nin belirtildiği gıda kategorilerine bakınız.)

Titanyum Dioksit Hakkında EFSA Görüşü Nedir?

EFSA’nın değerlendirmesi, diğer kullanımlarla değil, gıda katkı maddesi olarak kullanılan TiO2 riskleriyle ilgilidir.

EFSA, tüm ilgili mevcut bilimsel kanıtların bir incelemesini yaptıktan sonra, Titanyum Dioksit partiküllerinin genotoksisitesine yönelik bir endişenin göz ardı edilemeyeceği sonucuna vardı. Bu endişeye dayanarak, EFSA uzmanları artık bir gıda katkı maddesi olarak kullanıldığında titanyum dioksiti güvenli olarak değerlendirmiyor. Bu, E171 için “Kabul Edilebilir Günlük Alımın” (ADI – Acceptable Daily Intake) belirlenemeyeceği anlamına geliyor.

EFSA, Titanyum Dioksit’i Yasaklıyor mu?

Hayır. EFSA’nın rolü riskleri değerlendirmekle sınırlı.

Sonraki Adım Nedir?

EFSA’nın bilimsel görüşü, yasal otoriteler tarafından, olası mevzuat değişiklikleri için kullanılacaktır.

Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde Titanyum Dioksit

Titanyum Dioksit, Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nin Ek bölümünde, Renklendiriciler sınıfında E171 olarak verilmektedir.

Titanyum Dioksit, Grup II “Quantum satis prensibine göre kullanımına izin verilen gıda renklendiricileri” başlığı altında bulunur. Dolayısıyla, eğer bir gıda kategorisinde Grup II belirtilmiş ise, Titanyum Dioksit de, Quantum Satis olarak (gerektiği kadar, ihtiyaç kadar) kullanılabilir. Belirli bir limit bulunmamaktadır.

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın