BRC “Zorunlu” Habersiz Denetim Geliyor

Bu yazıyı paylaş:
BRC Habersiz Denetim

BRC standartlarında da, GFSI 2020 gerekliliklerine uyum çerçevesinde, zorunlu habersiz denetim uygulamaya alınıyor. BRC, 1 Kasım 2020 tarihinde yayınladığı 079 no.lu Durum Beyanı “Position Statement” ile bunu duyurdu. Aşağıda detayları bulabilirsiniz.

FSSC 22000, IFS Gıda Versiyon 7 gibi diğer GFSI uyumlu standartlarda olduğu gibi, BRC standartları için de zorunlu habersiz denetimler uygulamaya alınacak.

Hangi Standartlar İçin Habersiz Denetim Zorunlu?

BRC’nin aşağıdaki standartları için, habersiz denetim zorunlu:

Habersiz Denetim Ne Sıklıkla Gerçekleşecek?

Habersiz denetimler 3 yılda 1 kez gerçkleştirilmek zorunda. Elbette bu durum, denetimlerini “haberli” olarak tercih eden kuruluşlar için geçerli. Tüm denetimlerin habersiz olması da tercih edilebilir, bu durum eskisi gibi devam ediyor.

Denetim döngüsü 6 ay olan C ve D dereceli kuruluşlar için, “3 yılda 1” kuralı yine geçerli.

Habersiz Denetimler Ne Zaman Başlayacak?

BRC Gıda ve BRC Ambalaj Malzemeleri için, denetimleri 1 Şubat 2021 tarihinden sonra olan kuruluşlar için uygulama başlamış olacak.

BRC Depolama ve Dağıtım “Versiyon 4” geçişi 1 Mayıs 2021‘de olacağı için, habersiz denetim uygulaması da bu tarihte başlayacak.

Belgelendirme Kuruluşu “Habersiz Denetim” Yılını Bildirecek

2021 yılındaki belgelendirmenin ardından (3 ay içinde), belgelendirme kuruluşu, bir sonraki denetimin habersiz veya haberli olacağını bildirecek. Bu duruma göre, 2022 veya 2023 yılındaki denetimin bir tanesi “habersiz” olacak.

Habersiz Denetimin Zamanlaması

Haberli denetimlerde, belge tarihi (due date) ile, bunun 28 gün öncesindeki bir aralıkta denetim gerçekleştirilir.

Habersiz denetimler ise belge tarihinden 4 ay öncesine kadar herhangi bir zamanda yapılabilir.

Habersiz denetimin tarihi, belge tarihini (due date) ve belge bitiş tarihini (expiry date) değiştirmez. Yani, habersiz denetim erken alınması, belge tarihini geriye götürmez.

Denetim İçin Uygun Olunmayan Zamanlar

Kuruluş, geçerli bir neden sunmak şartıyla, 10 günlük bir zaman diliminde denetim almak istemediğini bildirebilir. Örneğin, başka bir denetim, planlı bir bakım duruşu vb.

Resmi tatil günleri buna dahil değildir. Denetim -aksi istenmedikçe- hafta içi ve resmi tatil olmayan zamanlarda gerçekleştirilir.

Habersiz Denetimin Yapısı

Habersiz denetimler ve haberli denetimler arasında yapısal bir fark yok. Ancak temel bir konu, habersiz denetimde, denetiçinin işletmeye varışından itibaren 30 dakika içinde saha denetimine başlaması gereklidir. Çok kısa bir açılış toplantısı yapılır.

Habersiz denetimlerde, uzaktan denetim uygulamaları olmaz.

Belgelendirme Derecesi

BRC Standartlarında, habersiz denetim alan kuruluşların belgelendirme derecelerinin yanında (+) işareti bulunur. Örneğin, AA+, B+ gibi.

Kuruluş, zorunlu olarak habersiz denetim aldığı yıllarda, belgelendirme derecesinin yanında (+) (artı işareti) bulunacak.

Diğer detaylar

Diğer detaylar için aşağıda verilen 079 nolu PDF dosyasını inceleyebilirsiniz. (İngilizce) Örneğin aşağıdaki durumlarla ilgili bilgi bulabilirsiniz:

  • Denetim sırasında gerekli personel yoksa
  • Denetim günü üretim yoksa
  • Belgelendirme kuruluşu değiştirilirse
  • Denetçinin sahaya kabul edilmeme durumu
  • Denetim sonrasında belgelendirme yapılamaz ise
  • Sezonsal üretim yapan işletmeler

Bu yazımızı da mutlaka inceleyiniz: Habersiz Denetime Ne Kadar Hazırsınız?

Kaynaklar

  1. BRC Duyurusu, 1 Kasım 2020, https://www.brcgs.com/about-brcgs/news/2020/brcgs079-position-statement-and-protocol-on-unannounced-audits-meeting-the-gfsi-benchmark/
  2. BRC Position Statement, 30.10.2020, BRCGS079 Position Statement and Protocol on Unannounced Audits –Meeting the GFSI Benchmark, PDF, https://www.brcgs.com/media/2167863/brcgs079-position-statement-and-protocol-on-unannounced-audits-meeting-the-gfsi-benchmark-v21-01032021.pdf

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın