Patojen Çevresel İzleme Zorunlu mu? | BRC Gıda

Bu yazıyı paylaş:
Patojen çevresel izleme ortam kontrolleri

Önceki yazımızda, Patojen Çevresel İzleme konusunun detaylarından bahsetmiştik. BRC tarafından yeni yayınlanan durum bildirgesi (position statement) ile, BRC Gıda için çevresel izlemenin zorunlu olup olmadığına ilişkin biraz daha açıklık getiriliyor.

BRC’nin yayınladığı dokümana buradan ulaşabilirsiniz: BRC Food F837 – Position Statement (İngilizce), F837 – Position Statements for Food Safety Issue 8

Patojen Çevresel İzleme Zorunlu mu?

Çevresel izleme, BRC Gıda versiyon 8 ile birlikte zorunlu bir uygulama olarak standartta yerini aldı. Buna göre, en az açık alan ve yemeye hazır gıdaların üretildiği alanlar için çevresel izleme gerekiyor. Çevresel izleme, risk bazlı olarak, hastalık yapıcı (patojenler) ve bozulmaya neden olan mikroorganizmaları kapsamalı.

Eğer risk yok ise, çevresel izleme ihtiyacı yok denebilir. Ancak, BRC teknik komitesi, riskin olmadığının bilmsel veriler ışığında bir risk analizi ile kanıtlanmasını bekliyor.

Riskin Düşük Olduğu Ürünler

Örnek olarak, aşağıdaki ürünlerin üretim alanları, patojenler çevresel izleme gerektirmeyebilir:

 • Mikroorganizma gelişme ve canlı kalma olasılığı bulunmayacak derecede yüksek oranda alkollü içecekler
 • Tuz, şeker
 • Yemeklik yağlar
 • Tamamen kapalı üretimler
 • Yıkanmamış olarak satılan bütün haldeki sebzeler

Bu ve benzeri ürünler dışında bir çevresel izleme planı bekleniyor. Özellikle, “yüksek risk ve yüksek dikkat alanları” gerektiren üretimler için. (Bakınız: Gıda Üretiminde Yüksek Risk ve Yüksek Dikkat Alanlarının Belirlenmesi )

Bu yazıyı paylaş:

“Patojen Çevresel İzleme Zorunlu mu? | BRC Gıda” için 8 yanıt

 1. Gürşah Bey Merhaba, patojenlerin risk analizinde değerlendirilmesi ile ilgili örnek doküman paylaşabilir misiniz?

 2. Gürşah Bey Merhabalar,
  Çevresel İzleme ile ilgili elinizde örnek bir plan mevcut mu? Mevcut ise ben de faydalanmak isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

 3. Gürşah Bey Merhabalar,
  Çevresel İzleme ile ilgili elinizde örnek bir plan mevcut mu? Mevcut ise ben de faydalanmak isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazın