BRC Gıda Denetçisi Nasıl Olunur?

Bu yazıyı paylaş:
BRC Gıda denetçisi olmak için şartlar

BRC Gıda denetçisi olmak için, öğretim hayatı ile başlayıp, sektör tecrübesi ve eğitimlerle devam eden bir dizi gerekliliği yerine getirmiş olmak gerekiyor. BRC denetçisi olma şartları, ilgili standartların içinde belirtiliyor. Aşağıda, bu şartları detaylı olarak görebilirsiniz.

NOT: Bu yazı, sadece BRC Gıda standardını kapsar. Farklı standartların gereklilikleri başka olabilir.

BRC Gıda Versiyon 8 için, standardın “Ekler” bölümünde EK.5 “Denetçiler için kalifikasyon, eğitim ve tecrübe gereklilikleri” (Appendix 5. Qualification, Training and Experience Requirements for Auditors) bölümü mevcut.

BRC Gıda standardını, BRC Bookshop‘tan ücretsiz indirebilirsiniz.

BRC Gıda Denetçisi Olmak İçin Şartlar

Aşağıda maddeler halinde BRC baş denetçi (Lead Auditor) olmak için gereklilikleri bulabilirsiniz.

1 – Öğrenim Hayatı

Denetçinin, gıda veya biyoloji bilimi (food or bioscience) ile ilgili bir lisans derecesine sahip olması gerekiyor. Örneğin, gıda mühendisliği.

2 – İş Tecrübesi

En az 5 yıllık iş tecrübesi gerekiyor. Bu tecrübenin kalite güvence veya gıda güvenliği konularını içeren bölümlerde olması veya bu konularda deneyim edinilmiş olması bekleniyor.

BRC Gıda’da 18 farklı ürün kategorisi var. Denetçinin hangi kategorilerde iş deneyimi var ise, o kategorilerden baş denetçi olabiliyor.

3 – Eğitim

    • HACCP Eğitimi: Codex Alimentarius prensiplerini içeren 2 günlük Haccp eğitimi
    • BRC Gıda Baş Denetçi Eğitimi: 5 günlük, BRC tarafından onaylı bir eğitmen tarafından (ATP – Approved Training Partner). Eğitim sonunda, BRC tarafından hazırlanan online bir sınav vardır. (İngilizce, çoktan seçmeli 50 soru, Geçme notu 75/100)

BRC tarafından onaylı eğitmenleri, bu sayfadan bulabilirsiniz: https://www.brcgs.com/training/approved-training-partners/

4 – Denetim Eğitimi

Buraya kadar olan kısımlar bireysel olarak yapılabilir, ancak bu noktadan sonra, denetçiliğin onaylanması için bir sertifikasyon kuruluşu (CB – Certification Body) ile iş birliği yapılması gerekiyor. (Belgelendirme kuruluşunda çalışıyor olmak veya sözleşme yapmak gibi) BRC denetimi yapan sertifikasyon kuruluşları BRC Directory üzerinden görülebilir.

Denetçi olarak onaylanmadan önce, başka bir denetçinin yanında belirli bir süre ve sayıda denetime katılmak gerekiyor. Bunu bir staj veya oryantasyon süresi gibi düşünebiliriz. Denetçinin yetkinliğinden ve eğitiminden sertifikasyon kuruluşu sorumlu.

BRC’nin beklentisi, son 2 yıl içerisinde en az 10 adet Haccp, kalite yönetimi ve iyi üretim uygulamalarını içeren denetimde bulunmak. Bu denetimler, BRC Gıda, IFS Gıda, FSSC 22000 veya ISO 22000 gibi denetimler olabilir. Ancak en az 2 tanesi, başarılı bir BRC Gıda denetimi olmak durumunda.

Bu arada, yukarıda bahsedilen 18 ürün kategorisinden bazı kategorilerde, BRC’nin düzenlediği online sınavlardan geçmek gerekiyor.

İyi derecede İngilizce gerekliliğinden de bahsetmeden geçmeyelim. Çünkü denetim raporları İngilizce olarak yazılıyor.

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın