FSSC 22000 v5’de Uygunsuzluk Tipleri ve Düzeltme Süreleri

Bu yazıyı paylaş:
FSSC 22000 Uygunsuzluklar ve Düzeltmeler

FSSC 22000 versiyon 5’te, uygunsuzluk türleri ve bunların düzeltme süreleri, standardın 3. bölümü olan “Sertifikasyon Süreci” bölümünde belirtiliyor.

FSSC 22000 denetimlerinde, uygunsuzluk seviyesine göre, 3 tip tanımlama bulunmaktadır:

  • Minör Uygunsuzluk
  • Majör Uygunsuzluk
  • Kritik Uygunsuzluk

Minör Uygunsuzluk

Minör uygunsuzluk, standardın beklediği sonuçlara ulaşılmasını etkilemeyen, gıda güvenliği veya yasallığı ile ilgili bir şüphe bulunmayan, standardın herhangi bir maddesinin uygulanmasında ortaya çıkan hatalardır.

Denetim sırasında minör bir uygunsuzluk tespit edildiğinde, kuruluş, uygunsuzlukla ilgili düzeltici aksiyon planlarını ve kanıtları belgelendirme kuruluşuna 3 ay içinde gönderir. Belgelendirme kuruluşu, bu 3 ay içinde, düzeltici faaliyet planını onaylamalıdır. (Güncelleme: Versiyon 5.1 ile bu süre 28 güne indirildi. Bakınız.)

Düzeltici faaliyetlerin etkinliği, bir sonraki denetimde kontrol edilir.

Majör Uygunsuzluk

Majör uygunsuzluk, standardın beklediği sonuçlara ulaşmada önemli bir eksiklik olması durumudur. Standardın herhangi bir maddesinin hiç uygulanmaması veya sürekli tekrar eden benzer uygunsuzluklar, majör olarak değerlendirilebilir.

Denetim sırasında majör bir uygunsuzluk tespit edildiğinde, kuruluş bu uygunsuzluğu 28 takvim günü içerisinde gidermeli ve kanıtları sunmalıdır. Uygunsuzluk, belgelendirme kuruluşu tarafından 28 gün içinde kapatılmalıdır. İhtiyaç duyulduğunda, bu zaman içerisinde bir takip denetimi gerçekleştirilebilir.

Kritik Uygunsuzluk

Kritik uygunsuzluk, gıda güvenliği veya yasal bir konuya uyma konusunda başarısızlık ve bunlara karşı önlem alınmadığı durumlardır.

Denetim sırasında, kritik bir uygunsuzluk ile karşılaşıldığında, belge en fazla 6 ay için askıya alınır (suspension). Firma, 14 gün içerisinde, uygunsuzluğa sebep olan nedenler ve bunların düzeltme kanıtlarını, belgelendirme kuruluşuna bildirmek zorundadır.

Denetimden sonraki 6 hafta ile 6 ay içerisinde, 1 günlük bir takip denetimi gerçekleştirilir. Bu denetimde, uygunsuzlukların etkili şekilde ortadan kaldırıldığı doğrulanır. (Takip denetimi, normal denetim döngüsünü değiştirmez.) Takip denetimi başarılı ise, belgenin “askıda” durumu kaldırılır. Denetim başarısız ise, belge iptal edilir (withdrawal).

Eğer kritik uygunsuzluk ilk denetimde tespit edilmişse, kuruluş uygunsuzlukları gidererek tekrar tam bir denetim almalıdır.

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

“FSSC 22000 v5’de Uygunsuzluk Tipleri ve Düzeltme Süreleri” için bir yanıt

  1. Gürşah bey merhabalar, vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Gıda savunması planında görülen eksiklikler hangi uygunsuzluk başlığı altında değerlendirilir acaba, bilgi verebilir misiniz?

Bir Yorum Yazın