BRC Etik Ticaret ve Sorumlu Kaynak Kullanımı Standardı Versiyon 1

Bu yazıyı paylaş:
BRC - Etik Ticaret ve Sorumlu Kaynak Kullanımı Standardı - Ethical Trade and Responsible Sourcing Standard Version 1

BRC Global Standartları, 1 Ağustos 2019 tarihinde yeni bir standart yayınladı. BRC Etik Ticaret ve Sorumlu Kaynak Kullanımı Standardı Versiyon 1. (BRC Ethical Trade and Responsible Sourcing Standard – ETRS)

Standardın Kapsamı

Standart, üretim ve ikincil işlem veya paketleme yapan işletmelerin uygulamaları için tasarlanmıştır. Aynı zamanda, bu işletmelerin servis sağlayıcıları için de uygundur. Örneğin iş gücü hizmeti sağlayan firmalar.

Standardın Amacı ve Beklentisi

Etik ticaret ve sorumlu kaynak kullanımı standardı, bazı temel konuların uyumunu bekler. Örnek olarak, ilgili iş yasalarına uyum, insan hakları, sağlık ve güvenlik koşulları, özgür iş seçme iradesi, çocuk işçilik, ücretler, çalışma saatleri gibi. Bu konular aşağıda belirtilen standardın gereklilikler bölümünde detaylandırılmıştır.

Standardın Bölümleri ve Gereklilikler

Standart, diğer BRC standartlarının bölümleri ile benzerlik gösteriyor. Aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

  1. Standardın Yönetim Sistemi
  2. Gereklilikler
   1. Üst Yönetimin Taahhüdü
   2. Etik Ticaret ve Sorumlu Kaynak Kullanımı Yönetim Sistemi
   3. İş Standartları
   4. Sağlık ve Güvenlik
   5. İnsan Haklarına Saygı
   6. Kurumsal Denetim
  3. Tetkik Protokolü
  4. Yönetim ve Denetim + Ekler

Temel Gereklilikler

Gereklilikler içerisindeki bazı maddeler “Temel Gereklilik” olarak belirtilir ve bu maddelere ilişkin uygulama yok ise belgelendirme yapılmaz. Bu standartta 10 adet temel gereklilik belirlenmiştir, aşağıda görebilirsiniz:

  • 1.1. Üst yönetimin taahhüdü ve sürekli gelişim
  • 2.4. İç tetkik
  • 2.5. Düzeltici ve önleyici faaliyetler
  • 3.2. Özgür iş seçimi
  • 3.5. Çocuk işçilik
  • 3.7. Ücretler
  • 5.1. Birleşmiş Milletler iş hayatı ve insan hakları prensipleri **
  • 5.2. Zorla çalıştırma
  • 5.3. İnsan kaçakçılığı
  • 6.1. İş ahlakı ve doğruluk

** Detay bilgi için: Guiding Principles on Business and Human Rights: Implementing the United Nations “Protect, Respect and Remedy” Framework PDF indir

Denetim Şekli

Denetimler habersiz olarak ancak belirli bir tarih aralığında gerçekleştirilir. Kuruluş, denetim talebinde bulunduğunda, belgelendirme şirketi 28 günlük bir tarih aralığı belirtir ve denetim bu aralıkta yapılır.

Denetim, saha uygulamaları, doküman incelemeleri, çalışanlar ile görüşme, yöneticiler ile görüşme adımlarını içerir. Standardın içeriğinde, toplam çalışan sayısına göre yapılması gereken bireysel ve grup görüşme sayıları belirtilmiştir.

Sertifikasyon ve Derecelendirme

3 çeşit uygunsuzluk tipi vardır. Kritik, Majör ve Minör. Kritik uygunsuzluk durumunda, 4’den fazla majör veya 26’dan fazla minör durumunda belgelendirme yapılmaz. Uygunsuzluk çeşidi ve sayısına göre A, B, C, D dereceleri alınabilir. Dereceler, gözetim tetkiki ve bir sonraki tam denetim sıklığını değiştirir. Detaylar, standardın 3. bölümü olan Tetkik Protokolü’nde detaylı olarak açıklanmıştır.

Standardın Uygulama Tarihi

Standart, ilk versiyon olduğu için, yayınlandığı 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle kullanıma geçmiş durumdadır. Denetim ve belgelendirme yapılabilir.

BRC Ethical Trade and Responsible Sourcing Standard Version 1

Standardı Ücretsiz PDF Olarak İndirmek İçin…

BRC Etik Ticaret Versiyon 6 standardını ücretsiz PDF indirmek için aşağıdaki BRC Bookshop bağlantısından giriş yaparak (hesabınız yok ise e-posta ile kolayca üye olabilirsiniz) download yapabilirsiniz. Hızlı ulaşmak için “Arama / Search” bölümüne yazabilirsiniz. Türkçe PDF standart şu an itibariyle mevcut değil. Aynı yerden, BRC Gıda gibi diğer tüm BRC standartlarına ücretsiz ulaşmanız mümkün.

https://www.brcgsbookshop.com/

Bu yazıyı paylaş:
KategorilerBRC

Bir Yorum Yazın