BRC Ambalaj Malzemeleri | Alerjen Yönetimi | Ek Gereklilik

Bu yazıyı paylaş:
BRC Ambalaj Malzemeleri Standardı Alerjen Yonetimi

BRC Ambalaj Malzemeleri standardı için, alerjen yönetimine ilişkin bir gereklilik, yeni madde olarak duyuruldu. P617 numaralı Durum Beyanı (Position Statement) dokümanı ile duyurulan yeni 5.11 maddesi, standardın bir gerekliliği olarak denetim kapsamında olacak. Bu madde, gıda ile temas eden veya hijyen duyarlı ambalaj üreten firmalar için geçerli.

GÜNCELLEME: 04.03.2021 tarihli P618 dokümanı ile, “Alerjen Yönetimi” konusu, “4.9.3 Kimyasal ve Biyolojik Kontrol” bölümüne 4.9.3.3 ve 4.9.3.4 olarak eklendi.

  • 4.9.3.3. Where allergens have been identified as part of the hazard analysis and risk assessment the routes for contamination from incoming goods to storage and dispatch shall be identified. Documented policies and procedures for handling such materials to avoid cross contamination (cross-contact) shall be established.
  • 4.9.3.4. The site shall establish, implement, and maintain a plan for the management of allergens to minimise or eliminate the risk of contamination to and/or from the packaging and meet legal requirements for labelling in the country of sale. The plan shall be reviewed based on risk.

Yeni Madde – 5.11 Alerjen Yönetimi

Yeni madde, standardın “5” numaralı “Ürün ve Proses Kontrolü” bölümünün sonuna eklendi. “Alerjen Yönetimi” başlıklı yeni 5.11 maddesi, aşağıdaki gereklilikleri içeriyor:

  • 5.11. – Kuruluş, allerjen maddeleri ve bulaşma yollarını belirlemek için dokümante edilmiş bir prosedür uygulamalı ve riske bağlı olarak, etkili bir alerjen yönetim planı oluşturmalıdır.
  • 5.11.1. – Kuruluş, alerjen maddelerin varlığı ve bulaşma olasılığını belirlemek için bir değerlendirme yapacaktır. Değerlendirme, işlenmemiş (virgin) ve geri dönüştürülmüş durumdaki hammaddeleri, ara ve bitmiş ürünleri, proses kimyasallarını, mürekkep, solvent ve ticari ürünleri içerecektir. Bu değerlendirme, standardın 2.2.6 maddesinde detaylandırıldığı üzere dokümante edilmiş HARA’nın bir parçasını oluşturacaktır.
  • 5.11.2. – Alerjenlerin tehlike analizi ve risk değerlendirmesinin bir parçası olarak tanımlandığı durumlarda, gelen malzemeden depo ve sevkiyata kadar, bulaşma yolları belirlenecek ve çapraz kontaminasyonu (teması) önlemek için bu tür materyallerin ele alınmasına yönelik politikalar ve prosedürler belirlenecektir.
  • 5.11.3. – Kuruluş, ambalaja bulaşma riskini en aza indirmek veya ortadan kaldırmak ve satışı yapılan ülkedeki etiketlemeye ilişkin yasal gereklilikleri karşılamak için alerjen yönetimi planı oluşturmalı, uygulamalı ve sürdürmelidir. Plan, riske göre gözden geçirilecektir.

Yürürlük Tarihi

Alerjen yönetimi ek gerekliliği, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yapılacak olan BRC Ambalaj Malzemeleri Versiyon 6 denetimlerinde geçerli olacak.

Alerji Nedir, Hangi Maddeler Alerjendir?

Gıda alerjisi hakkında bilgi için bu yazıya bakabilirsiniz: https://www.gursahakman.com/gida-etiketi-alerjen-bildirimi/

Gıda haricindeki alerjen maddeler için bu yazı faydalı olabilir (İngilizce): FDA Kozmetik Ürünlerde Alerjenler

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın