BRC Ambalaj Malzemeleri | Alerjen Yönetimi | Ek Gereklilik

Bu yazıyı paylaş:
BRC Ambalaj Malzemeleri Standardı Alerjen Yonetimi

BRC Ambalaj Malzemeleri standardı için, alerjen yönetimine ilişkin bir gereklilik, yeni madde olarak duyuruldu. P617 numaralı Durum Beyanı (Position Statement) dokümanı ile duyurulan yeni 5.11 maddesi, standardın bir gerekliliği olarak denetim kapsamında olacak. Bu madde, gıda ile temas eden veya hijyen duyarlı ambalaj üreten firmalar için geçerli.

GÜNCELLEME: 04.03.2021 tarihli P618 dokümanı ile, “Alerjen Yönetimi” konusu, “4.9.3 Kimyasal ve Biyolojik Kontrol” bölümüne 4.9.3.3 ve 4.9.3.4 olarak eklendi.

Yeni Madde – 5.11 Alerjen Yönetimi

Yeni madde, standardın “5” numaralı “Ürün ve Proses Kontrolü” bölümünün sonuna eklendi. “Alerjen Yönetimi” başlıklı yeni 5.11 maddesi, aşağıdaki gereklilikleri içeriyor:

  • 5.11. – Kuruluş, allerjen maddeleri ve bulaşma yollarını belirlemek için dokümante edilmiş bir prosedür uygulamalı ve riske bağlı olarak, etkili bir alerjen yönetim planı oluşturmalıdır.
  • 5.11.1. – Kuruluş, alerjen maddelerin varlığı ve bulaşma olasılığını belirlemek için bir değerlendirme yapacaktır. Değerlendirme, işlenmemiş (virgin) ve geri dönüştürülmüş durumdaki hammaddeleri, ara ve bitmiş ürünleri, proses kimyasallarını, mürekkep, solvent ve ticari ürünleri içerecektir. Bu değerlendirme, standardın 2.2.6 maddesinde detaylandırıldığı üzere dokümante edilmiş HARA’nın bir parçasını oluşturacaktır.
  • 5.11.2. – Alerjenlerin tehlike analizi ve risk değerlendirmesinin bir parçası olarak tanımlandığı durumlarda, gelen malzemeden depo ve sevkiyata kadar, bulaşma yolları belirlenecek ve çapraz kontaminasyonu (teması) önlemek için bu tür materyallerin ele alınmasına yönelik politikalar ve prosedürler belirlenecektir.
  • 5.11.3. – Kuruluş, ambalaja bulaşma riskini en aza indirmek veya ortadan kaldırmak ve satışı yapılan ülkedeki etiketlemeye ilişkin yasal gereklilikleri karşılamak için alerjen yönetimi planı oluşturmalı, uygulamalı ve sürdürmelidir. Plan, riske göre gözden geçirilecektir.

Yürürlük Tarihi

Alerjen yönetimi ek gerekliliği, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yapılacak olan BRC Ambalaj Malzemeleri Versiyon 6 denetimlerinde geçerli olacak.

İLGİLİ YAZILAR  Hedefler | Hedef Belirleme ve İzleme Nasıl Olmalı?

Alerji Nedir, Hangi Maddeler Alerjendir?

Gıda alerjisi hakkında bilgi için bu yazıya bakabilirsiniz: https://www.gursahakman.com/gida-etiketi-alerjen-bildirimi/

Gıda haricindeki alerjen maddeler için bu yazı faydalı olabilir (İngilizce): FDA Kozmetik Ürünlerde Alerjenler

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Cevap Yazın