PFAS – Perfloroalkil ve Polifloroalkil Maddeler | Gıdalarda Limitleri | Avrupa Birliği

Bu yazıyı paylaş:
Perfloroalkil ve Polifloroalkil Maddeler PFAS Gıdalarda Limitleri

Avrupa Birliği Komisyonu, 7 Aralık 2022 tarihinde yayınladığı regülasyon ile, bazı gıdalarda Perfloroalkil ve Polifloroalkil Maddeler (PFAS) için limitler getirdi. (EU) 2022/2388 no.lu bu regülasyon, Gıda Bulaşanları ile ilgili regülasyonun (1881/2006 ) 10. bölümü olarak eklendi. Bu yazıda, Perfloroalkil ve Polifloroalkil Maddeler ile ilgili yasal detayları bulabilirsiniz.

PFAS Perfloroalkil ve Polifloroalkil Maddeler Nedir?

PFAS, dünya çapında çeşitli endüstrilerde (örneğin tekstil, ev ürünleri, yangınla mücadele, otomotiv, gıda işleme, inşaat, elektronik) üretilen ve kullanılan bir grup insan yapımı kimyasaldır. Binlerce çeşidi bulunmaktadır.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA‘nın değerlendirmesinin odaklandığı dört PFAS:

  • perflorooktanoik asit (PFOA),
  • perflorooktan sülfonat (PFOS),
  • perflorononanoik asit (PFNA),
  • perflorohekzan sülfonik asit (PFHxS).

Bu kimyasallara maruz kalmak olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir. İnsanlar PFAS’a, bu maddelerin çoğunlukla içme suyu, balık, meyve, yumurta ve yumurta ürünlerinde bulunduğu yiyecekler dahil olmak üzere farklı şekillerde maruz kalabilir.

EFSA Değerlendirmesi

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, gıdalarda perfloroalkil maddelerin varlığına bağlı olarak insan sağlığına yönelik riske ilişkin bir görüş benimsemiştir. Otorite, PFOS, PFOA, PFNA ve PFHxS’nin gelişimsel etkilere neden olabileceği ve kolesterol, karaciğer ve bağışıklık sistemi ve doğum ağırlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği sonucuna varmıştır. EFSA, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri en kritik etki olarak kabul etti ve PFOS, PFOA, PFNA ve PFHxS’nin toplamı için haftada 4,4 ng/kg vücut ağırlığı şeklinde bir grup tolere edilebilir haftalık alım (TWI) oluşturdu;

Limitler Hangi Gıdaları İçeriyor?

İlgili regülasyonda aşağıdaki gıdalar için limitler belirlenmiştir:

  • Yumurta
  • Balık ve balık ürünleri
  • Et ve sakatat
  • Tavuk ürünleri

PFAS – Gıdalarda Limitler

Perfloroalkil ve Polifloroalkil Maddeler için bazı gıdalardaki limitler aşağıdaki tabloda verilmiştir. (Detaylar için kaynaklar bölümünde verilen regülasyona bakınız.)

Değerler “μg/kg yaş ağırlık” olarak verilmektedir.

GıdaPFOSPFOAPFNAPFHxSToplam
10.1. Yumurta1,00,300,700,301,7
10.2.1.1. Balık2,00,200,500,202,0
10.2.2. Kabuklular ve çift
kabuklu yumuşakçalar
3,00,701,01,55,0
10.3.1. Et ve tavuk0,300,800,200,201,3
* Balık ve et çeşitlerinin detayı için regülasyona bakınız. Tür bazında değerler farklılık göstermektedir.

Regülasyon Yürürlük Tarihi

Regülasyon, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu tarihten önce piyasaya arz edilen ürünler, raf ömrü sonuna kadar piyasada bulunabilir.

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın