Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Taslağı Yayınlandı

Bu yazıyı paylaş:
Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Taslak 2019

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 yılının ilk günlerinde “Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği”nde değişiklikler içeren bir taslak yayınladı. Yönetmelikte en son değişiklik 26 Ocak 2017 tarihinde yapılmış ve 2019 yılı sonuna kadar geçiş süresi tanınmıştı.  Taslağın ise, ne zaman yayınlanıp yürürlüğe gireceği henüz belli değil.

Taslak hangi değişiklikleri içeriyor?

— Ambalaj ön yüzünde renkli beslenme bildirimi

Taslakta değişiklik yapılan en önemli konu, beslenme bildiriminde “Trafik Işıkları Modeli” olarak bilinen renklendirme. Sağlık Bakanlığı, ambalajlı gıdalarda, fazla tüketiminin sağlığa zararlı olarak bilindiği yağ, doymuş yağ, şeker ve tuzun miktara göre renklendirilmesi konusunda yıllardır ısrarcı. Benzer uygulamalar, İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde görülüyor. Ancak, renklendirmenin, tüketicinin faydasına mı yoksa yanıltıcı mı olduğu tartışılıyor.

Taslak yönetmeliğe göre, ambalajlı katı gıda ve içecekler için belirlenmiş sınırlar ayrı olarak belirlenmiş durumda. Yağ, Doymuş Yağ, Şeker ve Tuz için “Düşük”, “Orta”, “Yüksek” anlamına gelen renklendirme, bu kurallar doğrultusunda yapılabilecek.

— Okul Gıdası Logosu

Taslak yönetmelikte görülen diğer önemli bir değişiklik, okul kantinlerinde satılacak ambalajlı gıdalar için “Okul Gıdası Logosu” zorunluluğu. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz:

https://www.gursahakman.com/okul-gidasi-sartlar-ve-gereklilikler/

“Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Taslağı”na PDF olarak aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://drive.google.com/open?id=1vkQwl2SX-QGCyDBLxPqLG3SaPvWZJE7E

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın