Susam | Amerika Birleşik Devletleri’nin 9. Büyük Alerjen Gıdası

Bu yazıyı paylaş:
FDA Amerika Susam Alerjen Gıda

Susam ve susam ürünleri için, paketlenmiş gıdalarda alerjen bildirimi yapılmasını gerektiren yasa tasarısı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joseph R. Biden tarafından imzalandı. Bu tasarıya göre, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren, paketlenmiş gıdalarda susam ve susam ürünlerinin alerjen gıda olarak bildirimi zorunlu olacak.

FoodAllergy.org‘a göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 1.6 milyon insanda susam alerjisi olduğu tahmin ediliyor.

FDA, (US Food and Drug Administration – Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi), Kasım 2020’de, susam kullanan üreticilerin gönüllü olarak alerjen bildirimi yapmasını teşvik etmek için bir rehber yayınlamıştı.

ABD’de Bildirimi Zorunlu Alerjen Gıdalar

Amerika Birleşik Devletleri’nde, “Büyük 8” olarak bilinen 8 alerjen gıda aşağıdaki gibidir. Bunlara 9. olarak susam da eklenmiş oldu. Bu gıdaların ve bunlardan elde edilen ürünlerin etiketlerinde, alerjen bildirimi yapılması zorunlu:

 1. Süt
 2. Yumurta
 3. Balık
 4. Kabuklular (karides, ıstakoz, yengeç vb.)
 5. Sert kabuklu meyveler (badem, fındık, ceviz vb.)
 6. Buğday (gluten)
 7. Yerfıstığı
 8. Soya
 9. Susam

Türkiye ve Avrupa’da Durum

Türkiye ve Avrupa’da, Birleşik Devletlerden farklı olarak 14 adet alerjen gıdanın, paketli gıda etiketlerinde bildirimi zorunlu. Detaylar için burayı inceleyebilirsiniz: https://www.gursahakman.com/gida-etiketi-alerjen-bildirimi/

Türkiye ve Avrupa mevzuatına göre yukarıdaki 9 alerjen gıdaya ilave olarak aşağıdaki 5 alerjen gıdanın bildirimi zorunlu:

 • Kereviz
 • Hardal
 • Kükürt dioksit ve sülfitler
 • Acı bakla
 • Yumuşakçalar (midye, ahtapot, salyangoz vb.)

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın