Okul Gıdası Onayı 2023’e Ertelendi

Bu yazıyı paylaş:
Okul Gıdası Onayı 2023'e Ertelendi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 09 Eylül 2022 tarihinde resmi gazetede yayınlanan tebliğ gereğince, “Okul Gıdası Onayı” 1 yıl ertelendi. Yeni yayınlanan “Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (2022/22)“, bazı maddelerin geçerlilik tarihini 11 Eylül 2023 olarak belirliyor.

ÖNEMLİ NOT: Okul gıdası onayı 2026 yılına ertelendi. Bakınız: Okul Gıdası Onayı 2026’ya Ertelendi

Okul Gıdası Tebliğinde Değişiklik

2022/22 no.lu yeni tebliğ ile, Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’e aşağıdaki şekilde bir geçici madde ilave ediliyor:

GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 inci maddenin ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkraları ile 7 nci maddesi hükümleri 11/9/2023 tarihine kadar uygulanmaz.”

Erteleme Kapsamında Olan Maddeler

Yeni tebliğe göre, Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’de aşağıdaki maddelerin uygulaması 11 Eylül 2023 tarihine ertelendi:

  • 5. Madde’de (2), (3) ve (4) no.lu alt bölümler.
  • 7. maddenin tamamı

Bu maddeler okul gıdası onayı alınması ile ilgili olduğu için, onay işlemlerinin ve kantinlerde onaylı ürün bulundurma zorunluluğunun 1 yıl ertelenmiş olduğu anlaşılıyor. Bu maddeleri aşağıda görebilirsiniz:

MADDE 5 – (2) Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalar için Bakanlıktan okul gıdası onayı alınması zorunludur.

(3) Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye satışa/tüketime sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların ambalajında Okul Gıdası Logosunun bulunması zorunludur.

(4) Bakanlıktan okul gıdası onayı almamış gıdalarda Okul Gıdası Logosu kullanılamaz.

MADDE 7 Okul Gıdası Onayı, (Bu bölümün tamamı)

Okul Gıdası Onayı Almış Olan Firmalar

Tarım ve Orman Bakanlığ’ının yayınladığı listeye göre, şu ana kadar 82 firma, 473 farklı ürün için okul gıdası onayı almıştı. Bkz: Okul Gıdası Onaylı Liste

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın