Corona Virüs ve Gıda Güvenliği

Bu yazıyı paylaş:
Corona Virus

EFSA, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (European Food Safety Authority), yeni corona virüs (Covid-19) salgını ile ilgili olarak, virüsün gıda yolu ile bulaştığına ilişkin bir kanıt olmadığını belirtti. Daha önce ortaya çıkan SARS ve MERS corona virüs salgınında da, gıda yoluyla herhangi bir bulaşma vakası görülmemişti.

Kaynak: https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route

Corona Virüs Nasıl Yayılıyor?

Ocak 2020’de Çin’de ortaya çıkan ve 1 aydan kısa sürede küresel bir yayılım gösteren Covid-19 virüsü, insandan insana daha çok solunum yolu ile bulaşıyor. Virüsler, enfekte olmuş kişilerin öksürme ve hapşırması ile salınan damlacıkların içinde havada bulunabiliyor ve diğer insanlara solunumu yolu ile bulaşabiliyor.

Gıda Üreticileri Hangi Önlemleri Alabilir?

Gıda üreticileri, yerine getirdikleri temel hijyen uygulamalarına devam etmeli ve etkinliğini gözden geçirmeli, gereken noktalarda ilave önlemler alınmalıdır. Örneğin, temizlik sıklıklarının artırılması, personel farkındalık eğitimlerinin verilmesi veya tekrarlanması, el yıkama ve dezenfeksiyonun öneminin vurgulanması, ilave sağlık kontrolleri gibi.

Corona virüsün insandan insana bulaşmasını önlemek için bazı tavsiyeler şu şekilde verilmektedir. Uygun olanları uygulayabilirsiniz.

  • Zorunlu olmayan seyahatleri erteleyin.
  • Mümkün olan durumlarda, toplantıları uzaktan video konferans şeklinde gerçekleştirin.
  • Tokalaşmayı en aza indirin.
  • Kişilerin, yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtileri göstermesi durumunda, işten uzaklaşma, doktor kontrolü ve izolasyon için teşvik edin.
  • Dışarıdan gelen ziyaretçi veya geçici çalışanları daha detaylı sorgulayın.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyelerine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/getting-workplace-ready-for-covid-19.pdf

Corona Virüs İle İlgili Afiş ve Broşürler

Sağlık Bakanlığı, virüs ile ilgili farkındalığı artırabilmek için afiş ve broşürler hazırladı. Bu bağlantıdan ulaşabilir, iş yerlerinde dağıtabilir veya afişleri asabilirsiniz. https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/2019-n-cov/liste/2019-ncov-afis-ve-brosurler.html

Korona Virüs Afiş

Corona Virüs Salgın Haritası

Yeni corona virüsün, ülkelere göre yayılım haritasını güncel olarak görmek için, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) günlük risk değerlendirme sayfasını inceleyebilirsiniz: https://www.ecdc.europa.eu/en/current-risk-assessment-novel-coronavirus-situation

corona virus map
Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın