IFS Gıda Versiyon 8 | Taslak Standart Görüşe Açıldı

Bu yazıyı paylaş:
IFS Food 8 Taslak

IFS Gıda Güvenliği Standardı 8. versiyonu görüşe açıldı. IFS Gıda 8 Taslak Standart, belirli bir tarihe kadar görüşe açık olacak ve gelen bildirimler doğrultusunda değişiklikler veya düzeltmeler yapılabilecek. Taslak dokümana, yazının en altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:IFS Gıda Versiyon 8“, Nisan 2023’de yayınlandı. Değişikliklerin özeti için bu yazıya bakınız: IFS Gıda Versiyon 8

IFS Gıda 8 Taslak Standart Nasıl Oluşturuldu?

IFS Gıda, belirli dönemlerde (genellikle 3 yılda 1) standartları gözden geçirerek bir versiyon değişikliği sürecine alıyor. Versiyon değişikliklerinde, iyi sektör uygulamaları, GFSI gereklilikleri, yasal gereklilikler, sektörden gelen bildirimler göz önünde bulunduruluyor.

Yeni Versiyon Zaman Planı

IFS Gıda Versiyon 8 değişiklik süreci ile ilgili görüş bildirme son tarihi 24 Mayıs 2022 olarak belirlendi. Standardın ne zaman yayınlanacağı henüz belirli değil. Görüşlerin toplanmasının ardından IFS teknik komitesi ve IFS ekibi değerlendirmeleri yaparak yeni versiyon için zaman planlamasını açıklayacak.

IFS Gıda Yeni Versiyonda Öngörülen Değişiklikler Nelerdir?

Değişiklikler, taslak doküman içerisinde kırmızı renk ile belirtilmiştir. Taslak doküman içerisinde göze çarpan bazı değişiklikler ve farklar aşağıda belirtilmiştir. Bunlarla sınırlı değildir, detayı için dokümanın incelenmesi gerekir. (Kaynaklar bölümünden ulaşabilirsiniz.)

  • 2.4. Habersiz denetim seçeneği ile ilgili detaylar eklendi.
  • 3.1. Denetim süresi bilgileri detaylandırıldı.
  • 3.2.1., Revize edilmiş skor sistemi, özellikle B skorlama
  • Part 2, 1.1.1. Politika, Yasallık, ürün gerçekliği (otantisite) ve sürdürülebilirliğe vurgu
  • 4.4. Satınalma, Bölüm adı “Satınalma ve Gıda Sahteciliği Azaltma” olarak değiştirildi.
  • 4.21. Food Defence, 6. bölüm olarak yer alan gıda savunma, 4.21’e alındı.
  • Gerekliliklerde ifadelerin düzenlenmesi, tutarlılık ve kesinlik

Kaynaklar

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın