IFS Gıda Versiyon 7 Yayınlandı | Değişiklikler

Bu yazıyı paylaş:
IFS GIDA Versiyon 7

IFS Gıda Güvenliği Standardı’nın yeni versiyonu olan 7. versiyon, 06 Ekim 2020 tarihinde yayınlandı. Bu güncelleme ile birlikte 7. versiyon, 6.1 versiyonunun yerini alacak. Geçen yıl yayınlanan IFS Gıda 7 Taslak dokümanının ardından, standardın 2020’nin ilk çeyreğinde yayınlanacağı bekleniyordu, ancak 2020 yılının başındaki gelişmeler nedeniyle ötelenmişti.

IFS GIDA Versiyon 7 Değişiklikler

IFS Gıda’nın yeni versiyonunda hangi farklar var, değişiklikler nelerdir? Standart, GFSI 2020 gerekliliklerine uyum doğrultusunda birçok yenilik içeriyor. Aşağıdaki başlıklarda değişiklikleri içeren birkaç konuyu görebilirsiniz.

Gıda Güvenliği Kültürü

Gıda güvenliği kültürü, yeni IFS Gıda standardında 2 yerde geçiyor:

  • 1.1.1. Kurum politikalarının gıda güvenliği kültürünü içermesi
  • 1.4.1. Yönetim gözden geçirme toplantılarında gözden geçirilmesi

Gıda güvenliği kültürü ile ilgili detaylı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz: Gıda Güvenliği Kültürü

Habersiz Denetim Zorunluluğu

GFSI gereklilikleri doğrultusunda, her “3” IFS Gıda denetiminden “1” tanesi habersiz olarak gerçekleştirilmek zorunda.

Bu durum, denetimlerini “haberli” olarak tercih eden firmalar için uygulanır. Kuruluş, tüm denetimleri “habersiz” olarak da tercih edebilir.

Azaltılmış Soru Listesi

Toplam soru listesi yaklaşık %15 azaltılmış durumda. İçerik olarak bir azaltma olmamakla birlikte, bazı alt maddeler birleştirilerek veya yeri değiştirilerek, standart yapısının daha kolay anlaşılması sağlanmış.

Örneğin; “3.2. Personel Hijyeni” bölümü, eski versiyonda 4 kırılımlı bir yapıda 11 madde içerirken, yeni versiyon 3 kırılımlı bir yapıda toplam 10 madde içeriyor.

Yeni Maddeler

Aşağıda, IFS Gıda 7. versiyonunda eklenen yeni maddelerden bazılarını görebilirsiniz. Bunlarla sınırlı değildir, değişikliklerin tamamı için aşağıda bağlantısı verilen IFS Food v7 Karşılaştırma dokümanını inceleyebilirsiniz.

  • 1.2.6. Belgelendirme kuruluşunun şu durumlarda 3 gün içinde bilgilendirilme gerekliliği; firma isim veya yer değişikliği, yasal otoriteler tarafından gıda güvenliği nedenli toplama, ziyaret sonucu ceza
  • 1.4.2. Yönetim gözden geçirme; gelişmenin desteklenmesine vurgu
  • 4.4.6. – 4.4.8. Dış kaynaklı proses gereklilikleri
  • 4.12.1. Fiziksel bulaşma kontrolü risk detayları; ekipman ve aletlerden bulaşma, borular, yüksek yürüyüş yolları, merdiven ve platformlar
  • 4.13.1. Altyapı ve operasyonda, zararlı istilasını önleyecek tasarıma vurgu.
  • 4.18.3. İzlenebilirlik; Test sonuçları kayıt edilecek, bilgiye ulaşma zaman hedefleri belirlenecek ve gerekli aksiyonlar alınacaktır.
  • 4.20.1. Gıda sahteciliği değerlendirmesinde sorumluluk ve yetkiye vurgu.
  • 6.3. Gıda savunma planının etkinliğinin testi, iç denetimlere dahil edilmelidir.

IFS Gıda 7 Yürürlük Tarihi

Standardın yeni versiyonuna göre denetimler, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren alınabilecek. 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ise zorunlu olarak yeni versiyona göre denetime girilecek.

IFS Gıda Versiyon 7 Ücretsiz PDF

IFS Gıda Versiyon 7’nin ücretsiz PDF halini, aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. İngilizcedir, Türkçe çevirisi bulunmuyor.

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın