BRC Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu yazıyı paylaş:

BRC Standartları (British Retail Consortium) (yeni adıyla Brand, Reputation and Compliance), uluslararası olarak tanınan, çeşitli kategorilerde (Gıda, Ambalaj, Lojistik gibi) hazırlanmış, üçüncü taraf sertifikasyon programlarıdır. BRC Global Standartları hakkında bilgiye, “BRC Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. BRC sertifikası ile ilgili detaylara yazımızın devamında değineceğiz. Çoğunlukla BRC Gıda üzerinden ilerleyeceğiz, ancak bütün BRC sertifikasyonları aynı yolu izlemektedir.

Neden BRC Belgesi?

BRC Sertifikası

BRC belgesini müşteriniz istemiş olabilir veya gönüllü olarak sisteminizi test etmek ve dinamik tutmak istemiş olabilirsiniz. BRC standartları, titizlikle hazırlanmış sıkı standartlardır. Bu sebeple, uygulayan firmalara prestij sağlar. Bu doğrultuda ticareti geliştirir. Öte yandan, kurulumu zaman alır ve uygulanması hassasiyet ve sürekli takip gerektirir.

BRC Sertifikası İçin 5 Adım

1 . Öz Değerlendirme

Öncelikle, bu standartların şartlarının yerine getirilip getirilemeyeceğine karar verilmesi gerekir. Herhangi bir kalite yönetim sistemi (ISO 9001 gibi) ve BRC Gıda için gıda güveliği yönetim sistemi varsa (ISO 22000, FSSC 22000 gibi) işiniz daha kolaydır. Eğer kurulu bir sisteminiz yoksa mutlaka, tecrübeli personeller veya dış destek almanız gerekir.

a) Standardı detaylı okuyunuz. Ücretsiz Pdf dosyasına buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.brcgsbookshop.com/

b) Standardın en yeni versiyonu ile ilgili eğitim alınız. Hem standardın uygulanması, hem de standarda göre iç denetimlerin gerçekleştirilebilmesi için eğitimli personellere ihtiyaç var.

c) Standart gerekliliklerine göre eksik veya gelişime açık yönlerinizi tespit edin ve bir aksiyon planı çıkarın.

2. Sistemin Kurulumu ve Uygulama

Mevcut bir sisteminiz varsa, BRC gerekliliklerinin bu sisteme entegre edilmesi en mantıklı yol. Sistemi adım adım planlı bir şekilde kurarken aynı zamanda işletmek de gerekiyor. Çünkü denetim sırasında geriye dönük kayıtlar kontrol ediliyor. Kayıt tutulması gereken zamanı en az 3 ay olarak düşünebilirsiniz. Örneğin BRC Gıda’dan bahsedersek, eğer daha önce gıda güvenliği ile ilgili kurulmuş bir sistem yoksa denetim öncesi 1 yıllık hazırlık tavsiye edilir. Elbette işletmenin büyüklüğü ve ürün yelpazesine göre süreler değişebilir.

3. Serifikasyon Kuruluşu İle İletişim

Belgelendirme için bir Sertifikasyon Kuruluşu (Certification Body, CB) ile iletişime geçmek gerekiyor. Sertifikasyon kuruluşlarını BRC Directory‘den bulabilirsiniz.

Karar verdikten sonra, sertifikasyon şirketi sizden bazı belge ve dokümanlar isteyecektir. Çalışan sayısı, üretilen ürünler veya hizmetler, üretim alanı büyüklüğü, bazı ticari belge ve ruhsatlar vb. Bunlar, üretiminizin hangi kategoride olacağına, denetim gün süresinin hesaplanmasına, uygun denetçi atanmasına vb. yarayacak.

4. Denetimin Gerçekleştirilmesi

Denetimin zamanlamasına, sertifikasyon şirketi ile karar vermeniz gerekiyor. Eğer üretiminizde sezonsallık varsa, yoğun sezonda belgelendirme daha mantıklı olur. Çünkü denetim sırasında, kapsamda olan ürünlerin görülmesi gerekecektir.

Denetim, ideal olarak yarı yarıya doküman ve saha kontrolleri şeklinde ilerler. Detaylar, tarafınıza açılış toplantısında iletilir ve mutabık kalınır. Denetim sonrasında, herhangi bir uygunsuzluk varsa, kapanış toplantısında iletilir. Bu aşamada henüz bir belgelendirme olmaz. Denetçi, raporunu teknik komiteye sunar.

Haberli veya habersiz denetim seçenekleri bulunmaktadır. Tercihinize göre denetim planlanabilir.

5. Uygunsuzlukların Giderilmesi ve Sertifikasyon

Eğer varsa, uygunsuzlukların giderilmesi için en fazla 28 günlük süre verilmektedir. Bu süre içinde, bildirilen uygunsuzlukların giderilme kanıtlarını sertifikasyon şirketine göndermeniz gerekiyor. Bunlar incelendikten sonra (uygunsuzluk durumuna göre tekrar ziyaret gerekebilir) en fazla 42 gün içerisinde sertifikasyon gerçekleşir ve BRC sertifikası almaya hak kazanmış olursunuz. Sertifika süresi 1 yıldır ve her sene tekrar denetim gerekir. (Uygunsuzluk sayısına göre denetim sıklığı 6 aya düşebilir.)

Eğer bu aşamalardan herhangi birindeyseniz ve aklınıza takılan sorular varsa HEMEN iletişime geçebilirsiniz:

Bu yazıyı paylaş:

Bir Yorum Yazın